e-Defter

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından e-fatura kullanıcılarının muhasebe defterleri artık kağıt ortamında tutulmamaktadır.

E-Fatura mükellefleri elektronik olarak hazırladıkları yevmiye ve kebir defterlerini aylık olarak Gelir İdaresine bildirme yükümlülüğü altındadır. VERİBAN hızlı ve güvenilir e-defter çözümleri ile firmanızın e-defterlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderebilme adına Özel Entegratör yetkisi ile faaliyet göstermektedir. VERİBAN e-defter oluşturma ve saklama hizmetini kullanıcılarına istendiğinde platformdan bağımsız olarak da yapmaktadır, her yerden ulaşım olanağı sağlamaktadır.

VERİBAN kullanıcıların hazırladıkları aylık e-defterlerini büyük bir titizlikle sizlerden alır ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na ulaştırır ve elektronik olarak saklar. E-defter oluştururken ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü elektronik çözümü sizlere sunar. VERİBAN e-defter çözümleri kullanıcı dostudur.

Veriban Platform Bağımsız e-Defter Uygulama Adımları

1.Kullanıcı, Veriban’ın kendisi ile paylaştığı "Yevmiye Defter Excel Dosyasını" istenen başlıklar altına gerekli bilgiler gelecek şekilde Excel yada CSV formatında doldurur.

2.Tamamlanan "Yevmiye Defter Excel Dosyası" mükellef tarafından Veriban e-Defter Portal http://edefter.veriban.com.tr/ adresine giriş yapılarak yüklenir.

3.Veriban, yüklü Yevmiye Defteri’ni GİB’in istediği standart olan XBRL formatına dönüştürür,bu dönüşümle beraber Veriban Yevmiye Defter datalarından Büyük Defteri (Defteri Kebir) de oluşturur.

4.Kullanıcı, oluşturulan "defter" dosyasını Veriban sayfasında kendi mali mührü ile imzalar ve berat oluşturulur. Mühürlenen Berat, Veriban sayfasından otomatik olarak GİB’e gönderilir ve Gelir İdaresi Başkanlığı Mali Mührü ile mühürlenir.

5.GİB onaylı defter beratı, Veriban onaylı defter beratı ve mühürlü defter dosyası Veriban e-Defter Portal’inde 10 sene muhafaza edilecektir ve online olarak erişiminize açık olacaktır.

Avantajları:

Ekonomik: E-fatura, e-arşiv, e-defter ve e-bilet kullanımına geçen şirketler, kağıt, baskı, faturalandırma, postalama, arşivleme giderlerinden ve iş süreçlerinin hızlanması sonucu personel çalışma verimliliği ile işçilik maliyetlerinden tasarruf edeceklerdir.

Doğa Dostu: E-fatura, e-arşiv, e-defter ve e-bilet kullanımı, milli ekonomiye sağlayacağı tüm faydaların yanı sıra kağıt israfından, karbon gazı salınımına kadar çevreye zarar veren pek çok unsurun ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Hız: E-fatura, e-arşiv, e-defter ve e-bilet kullanımına geçen şirketler tarafından düzenlenen elektronik belgeler, düzenlendiği an itibariyle alıcı şirkete iletilmiş kabul edilmektedir. Dolayısıyla fatura teslim sürecinin beklenmesine gerek yoktur. Aynı şekilde iade, iptal gibi durumlarda işlemler çift yönlü olarak elektronik altyapı sayesinde çok daha hızlı sonuçlandırılabilmektedir.

Güven: E-fatura, e-arşiv, e-defter ve e-bilet oluşturma ve saklamada güvenilir bir yol olan entegratör sistemi ile elektronik olarak saklanan belgelere istediğiniz an ulaşabilirsiniz. Bir başkasının sizin belgelerinize ulaşması imkansızdır. VERİBAN’da bilgileriniz üçüncü bir data merkezinde barındırılmaz, yedek kurtarma merkezimiz ile elektronik datalarınız güvenle saklanır.

Özellikleri:

  • Yevmiye ve Kebir defterlerinin elektronik olarak oluşturulması
  • 10 yıl boyunca defter bilgilerinin güvenle saklanması
  • Uluslararası düzeyde raporlamaya uygun olarak oluşturulması
  • Noter ve tasdik işlemlerinden muafiyet kazandırması
  • İstenildiği yer ve zamanda güvenle ulaşılabilme rahatlığı

İŞ ORTAKLARIMIZ

E-Fatura Sektörünün öncü ve güvenilir firması VERİBAN e- Fatura özel entegratörü olarak
yine lider yazılım firmaları tarafından entegrasyon hizmetleri kapsamında çözüm ortağı olarak yerini aldı.

BİZ SİZİ ARAYALIM!

Uzman ekibimiz tarafından hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen iletişim bilgilerinizi bırakın...

YUKARI